Badanie glukozy w ciąży - fakty i mity

25.1.16

W trakcie ciąży wykonujemy szereg badań, niektóre z nich - już tylko na sam dźwięk - przyprawiają nas o mdłości. Jednym z takich badań jest: badanie poziomu glukozy w surowicy krwi. Każda kobieta, pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży musi przeprowadzić test doustnego obciążenia glukozą (50 g). 

Jak wygląda takie badanie?

Najpierw musisz udać się do apteki i kupić 50 g glukozy (koszt ok 5 zł) i udać się z nią do laboratorium. W prywatnych przychodniach i klinikach dostaje się nawet taki roztwór do wypicia w cenie usług związanych z całą opieką kobiety ciężarnej. Jeśli kupiłaś roztwór w aptece, podajesz go pielęgniarce, a ona rozpuszcza go w 150 ml wody (ok ⅔ szklanki) i podaje do wypicia. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Moim zdaniem sam roztwór smakiem przypominał bardzo słodki lukier z małą ilością wody. Po wypiciu tego roztworu musisz uzbroić się w cierpliwość (najlepiej zabrać ze sobą książkę lub gazetę), ponieważ będziesz miała pobieraną krew po godzinie od wypicia wody z glukozą. Skutkiem ubocznym mogą być mdłości lub zawroty głowy dlatego też zaleca się raczej siedzenie w poczekalni niż pójście na spacer. W trakcie oczekiwania na drugie pobranie krwi nie powinnaś niczego jeść ani pić. Możesz wypić parę łyków wody, ale nie więcej. 

Niektóre z moich koleżanek doradzały mi zabranie cytryny ze sobą, ale moja Pani Doktor uznała, iż zaburzy to wynik i wcale nie jest to dobra rada. Ostatecznie przeżyłam tylko byłam strasznie głodna :). Są różne opinie na temat tego czy faktycznie trzeba być na czczo - wystarczy być co najmniej 1 godz. po posiłku, ale zazwyczaj jest tak, że badanie wykonuje się rano z innymi badaniami. Łącznie krew jest pobierana dwa razy: pierwszy raz tuż przed wypiciem roztworu, drugi raz po godzinie od wypicia. 

Jak interpretować wyniki? 
 • glikemia na czczo w zakresie 95-153 mg/dl po 1 godzinie od wypicia roztworu glukozy – wynik prawidłowy 
 • glikemia po 1 godzinie w zakresie 153-199 mg/dl – należy ponownie wykonać test obciążeniowy tym razem z 75 g glukozy 
 • glikemia po 1 godzinie powyżej 200 mg/dl, prawidłowy wynik z obciążeniem 75 g glukozy – w 32. tygodniu ciąży trzeba będzie powtórzyć test obciążenia 75 g glukozy. 
źródło: medonet.pl

Badanie wykonywane jest w celu rozpoznania cukrzycy ciążowej. Jeśli została ona rozpoznana to niestety przechodzi się wtedy na dietę cukrzycową, a po porodzie wykonuje się ponownie test obciążenia glukozą. Sama dieta nie jest taka zła, trzeba na pewno unikać cukrów prostych i słodkich owoców, a także gotowanej marchewki, buraków i białego pieczywa. Najlepiej jeść produkty gotowane.

You Might Also Like

2 komentarze

 1. http://diabetologia.mp.pl/wytyczne/show.html?id=98188.
  Obwiązują nowe zasady rozpoznawania cukrzycy ciążowej. Polecam artykuły Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Mój lekarz wyniki interpretował już wg tych wytycznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zanim dodałam wpis trochę przewertowałam stron....dzięki za aktualizację - już poprawiłam dane :)

   Usuń

Subscribe