Formalności po porodzie

11.1.16


Ciąża to czas, w którym musimy wybrać wózek, przygotować dom na przyjęcie dziecka, jak i też oswoić się z tematem porodu. Na pewno przez ostatnich dziewięć miesięcy myślałaś tylko o porodzie i wyprawce dla malucha. Jeśli tak - to ten post będzie specjalnie dla Ciebie. Co trzeba jeszcze załatwić tuż po porodzie i gdzie? 

1. Urząd Stanu Cywilnego
W ciągu 14 dni od porodu powinno się zgłosić dziecko. W ostatnim czasie szpital wysyła dokumenty do prawidłowego urzędu i robi to za nas. Przy wypisie rodzice są informowani, do którego urzędu zostało wysłane zawiadomienie i kiedy powinniśmy zgłosić się po numer PESEL dziecka. Udając się po odbiór dokumentu pamiętajcie, aby zabrać ze sobą odpis aktu małżeństwa lub skrócony odpis aktu urodzenia matki, dowody osobiste rodziców oraz pisemne zgłoszenie wystawione przez lekarza.

2. Wybór przychodni
Zgłaszamy dziecko do przychodni i umawiamy się do pediatry na pierwszą wizytę patronażową w przeciągu 14 dni od porodu. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą książeczki zdrowia. Niniejsza wizyta jest niezależna od wizyt domowych położnej środowiskowej, która przychodzi do Nas po porodzie. Jeśli zdecydujecie się na szczepienie to zapewne zostanie również umówiona data kolejnego szczepienia.

3. Urząd Miasta
Dziecko jest automatycznie zameldowane w miejscu, w którym mieszkają rodzice. 

4. Ubezpieczenie zdrowotne
Jedno z rodziców powinno zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Zazwyczaj robi to pracodawca, a osoby prowadzące firmę samodzielnie zgłaszają w ZUS-ie.

5. Zapomogi finansowe (tzw. becikowe)
Aby otrzymać becikowe należy mieć przygotowane następujące dokumenty: 
  • wniosek 
  • dokumenty potwierdzające tożsamość + kserokopie 
  • skrócony akt urodzenia dziecka 
  • pisemne oświadczenie o wcześniejszym niepobieraniu zapomogi 
  • zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży (bardzo ważne!) 
  • zaświadczenie o dochodach członków rodziny 
Warunkiem otrzymania zapomogi jest dochód nie przekraczający kwotę 1922 zł netto/ osobę. U mnie w mieście takie wnioski były do pobrania w MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).

TUTAJ możecie znaleźć aktualne informacje na rok 2016!

6. Deklaracja śmieciowa
Zapewne segregujecie odpady i wypełnialiście deklarację śmieciową. W związku z narodzinami dziecka trzeba oczywiście ją zaktualizować i zgłosić nową ilość członków rodziny.

7. Poradnia ortopedyczna
Po 6 tygodniach od urodzenia trzeba wykonać pierwsze profilaktyczne badanie USG bioderek. My z G. byłyśmy w sumie trzy razy. Na szczęście wszystko rozwijało się prawidłowo.

You Might Also Like

1 komentarze

  1. dobry wpis. można sobie listę zapisać ... ja zapomniałam chyba tylko o tych śmieciach :p

    OdpowiedzUsuń

Subscribe