DIY - Jak uszyć czapkę smerfetkę?

16.3.16


Wiosna zbliża się małymi kroczkami, więc postanowiłam uszyć mojej córce parę czapek z dzianiny dresowej. Myślę, że jest to dobra okazja do rozpoczęcia swoich przygód z szyciem. Wykrój jest łatwy i szybki w szyciu. Zachęcam do spróbowania!

Czego potrzebujesz?
- dwa kawałki dzianiny dresowej 
- wykrój - samodzielnie narysowany lub z gazety np. OTTOBRE
- maszyna do szycia
- podstawowe akcesoria krawieckie (nici, igła, nożyczki etc.)

Jak zrobić wykrój?
Jeśli nie masz gotowego wykroju - to nic straconego - samemu dasz radę narysować wykrój. Odmierz obwód głowy i podziel jego wymiar na pół - to będzie szerokość wykroju. Następnie do połowy obwodu dodaj ok 2 -  3 cm - masz już wysokość wykroju (czyli połowa obwodu + 2-3 cm). Na 3/5 wysokości czapki należy ją zaokrąglić ( pokrywka od garnka lub talerz to świetny "gadżet" w celu zaokrąglenia góry czapki). Odmierz środek czapki i narysuj trójkątne wycięcie do około 1/4 wysokości czapki. Porównaj swój wykrój z moim wykrojem. Jeśli się zgadza to zabieramy się za szycie. Pamiętaj, że dzianina dresowa jest rozciągliwym materiałem, więc warto zmniejszyć szerokość wykroju o np. 1 cm.


Wykonanie:
Złóż tkaninę na pół, prawymi stronami do siebie, przyłóż wykrój i odrysuj go za pomocą mydełka lub flamastra (specjalnego do tkanin).


Wytnij wykrój czapki zgodnie z odrysowanymi liniami.


Nałóż na siebie tkaniny - prawymi stronami do siebie. Następnie zepnij szpilkami po szerokości wykroju i zszyj ściegiem prostym na maszynie.


Tak wygląda po zszyciu:


Następnie zabieramy się za zszycie czterech trójkątnych wycięć. Złóż tkaniny tak jak na zdjęciu, zepnij szpilkami, żeby materiał był równo zszyty.


Tak wyglądają zszyte trójkąty:


z lewej strony:


z prawej strony:Następnie złóż materiał na pół, zepnij szpilkami po obwodzie i zszyj zostawiając otwór (ok 3 cm) potrzebny  na wywinięcie czapki na prawą stronę.
Po zszyciu:Zszywamy pozostawiony otwór ręcznie ściegiem krytym.i GOTOWE :)


Czapki, które uszyłam:


You Might Also Like

3 komentarze

 1. Jaki piękny materiał, sama bym cosiła ;)
  Szykuję się powoli do nauku szycia więc czapkę wypróbuję, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się to nie takie trudne, ale pewnie w praktyce inaczej :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się, że to nic trudnego. Zapewne w praktyce wyglądałoby to u mnie inaczej. Może warto spróbować własnych sił ;)

  OdpowiedzUsuń

Subscribe